Znane świdnickie zabytki

Na zachodzie Polski w województwie dolnośląskim, niedaleko Wrocławia leży jedno z najładniejszych niewielkich miasteczek w tej części kraju. Świdnica, bo o niej mowa, pierwszy raz w dokumentach historycznych została wspomniana blisko 8 wieków temu. Przez kolejne stulecia znacznie się rozrosła, lecz praktycznie nic nie straciła ze swego uroku.

Świdnica jest doskonałym miejscem na spędzenie urlopu z całą rodziną zarówno latem, jak i podczas zimowych miesięcy. Bogata baza noclegowa sprawia, że każdy turysta znajdzie tu przytulny kąt zarówno dla siebie, jak i dla swoich najbliższych. Pełną listę obiektów oferujących usługi noclegowe można znaleźć na stronach internetowych, skupiające propozycje wypoczynkowe pod hasłem “noclegi Świdnica”.

Bez wątpienia licznych turystów do tego niewielkiego miasteczka przyciągają przepiękne zabytki, które mogą poszczycić się kilkusetletnią tradycją. Na samo czoło miejsc wartych odwiedzenia wysuwa się świdnicki Rynek, wokół którego wzniesiono zabytkowe kamieniczki z misternie wykończonymi elewacjami. Swą sławę miasto to zawdzięcza również licznym zabytkom sakralnym, z których najbardziej znany jest Kościół Pokoju, wybudowany na mocy porozumień z traktatu westfalskiego.

Zwiedzając zabytki, warto chwilę zatrzymać się także przy renesansowym Dworze Kietliczów. Ten trzykondygnacyjny budynek został wzniesiony z początkiem XVII wieku. Jego budowniczym był Jan Kietlicz. W XIX wieku dworek został gruntownie zmodernizowany, co nie pozostało bez znaczenia jeżeli chodzi o wystrój jego wnętrz. Obecnie jest to siedziba Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza, w którym można podziwiać eksponaty z czasów plemion słowiańskich, zamieszkujących niegdyś te tereny.

Okolice Świdnicy to także doskonałe ziemie do uprawiania sportów i aktywnego wypoczynku. Na terenie Przedgórza Sudeckiego wyznaczone zostały liczne szlaki rowerowe, poprowadzone po najciekawszych zakątkach. W mieście działa wypożyczalnia sprzętu rowerowego, dzięki czemu nie trzeba martwić się o transport na urlop własnych dwóch kółek. Świdnica polecana jest jako miejsce wypoczynku zarówno osobom młodym, jak i starszym, samotnym wilkom, jak i rodzinom z dziećmi – każdy wybierze coś dla siebie z bogatej oferty turystycznej zaproponowanej przez miasteczko.

Dodaj komentarz