Warmia i Mazury

Województwo warmińsko-mazurskie jest bardzo popularnym terenem rekreacyjnym. Każdego roku duże grono turystów odwiedza pobliskie wsie i miasta. Mazury kojarzą się przede wszystkim z Krainą Wielkich Jezior Mazurskich, zaś Warmia kojarzona jest z pięknymi parkami przyrody, hotelami i pensjonatami, gdzie mogą wypocząć i zrelaksować się turyści przyjeżdżający w te okolice. Jeziora mazurskie to tereny, gdzie sporty wodne, relaks na plaży czy turystyka piesza i rowerowa są bardzo popularne. Nad każdym jeziorem na Mazurach można popływać, powędkować czy po prostu odpocząć, weekend z dziećmi czy ze znajomymi zawsze będzie udany. Na terenie całego województwa znaleźć można wiele ciekawych zabytków a są to np.:

  • -bunkier w Mamerkach, są to pozostałości po II wojnie światowej
  • -Wilczy Szaniec, jest to bunkier gdzie mieszkał Adolf Hitler
  • -okolice lasu we wsi Gierłoż
  • -Ośrodek Święta Lipka, każdego roku zbierają się tam rzesze pielgrzymów z całej Polski
  • -W Ostródzie i Morągu zobaczyć można zamki krzyżackie
  • -oraz pola i lasy Grunwaldzkie
  • -ciekawymi miejscami wartymi odwiedzenia są także cerkwie, meczety i cmentarze.

Kto nie chce odpoczywać na plaży nad jeziorem, może skorzystać ze skoków spadochronowych w Elblągu, a także w miejscowości Gryźliny w okolicach pięknego Olsztynka. Giżycko to także piękne rejony warmińsko-mazurskie, tamtejsza wieża ciśnień jest miejscem, skąd zobaczyć można całą przyrodniczą okolicę Warmii i Mazur. Warmia i Mazury to także szlaki kajakowe i rowerowe, wartym uwagi szlakiem jest szlak Dolina Rospudy. Jest to ponad 40 kilometrowy szlak rowerowy, biegnący przez Filipów, Borawskie i Bakałarzewo. Szlak biegnie prze Rospudę, bardzo ciekawe tereny przyrodnicze, które kryją w sobie rzekę Rospudę, jezioro Kamienne i brzeg jeziora Głębokie. Również 30 kilometrowy szlak wokół jeziora Niegocin w Giżycku, jest idealnym miejscem na rowerowe wycieczki. Nie można zapomnieć o kajakach, które na Mazurach są coraz bardziej popularne. Jednym z najpopularniejszych szlaków kajakowych, jest oczywiście szlak Krutyni, ma on ponad 90 kilometrów i przebiega przez najpiękniejsze okolice Mazur. W Giżycko, Węgorzewie, w Mikołajkach, Rucianym-Nidzie i Rynie znaleźć można znaleźć dobrze wyposażone Ośrodki Zeglarskie i miejsca z wypożyczalniami sprzętu wodnego.

Na Mazurach można odwiedzić także 3 śluzy wodne w Karwiku, Guziance i w miejscowości Przerwanki. Pewnie każdy z Was słyszał o wyspie Kormoranów i o wyspie piramidowej wszystkie te atrakcje znajdziecie także w województwie warmińsko-mazurskim.

Województwo warmińsko-mazurskie to nie tylko przyroda i atrakcje, to także niesamowity klimat, gdzie wśród przyrody można oderwać się od dnia codziennego.