Skarby Wetliny i okolic

Wetlina to jedna z najpopularniejszych miejscowości w przepięknych Bieszczadach. To świetna baza noclegowa oraz wypadowa, toteż z roku na rok przyjeżdża tu coraz więcej turystów. Warto wiedzieć, że noclegi Wetlina oferuje na naprawdę wysokim poziomie. Można tu wybierać spośród ofert pensjonatów, kwater prywatnych, a także licznych gospodarstw agroturystycznych.

Co szczególnie warto zwiedzić w okolicy? Na pewno na uwagę zasługuje niezwykle urokliwy Ulucz. W połowie XVII wieku na wzgórzu Dębnik, które góruje nad Sanem, wybudowano drewnianą cerkiew Wniebowstąpienia Pańskiego. Należała ona do kompleksu obronnego monastyru bazyliańskiego, który otoczony był przez kamienny mur. Co ciekawe, bramy również były drewniane, a także dzwonnice, których niestety już nie ma. Cerkiew pokryta jest bardzo specyficznym dachem, który miejscami jest pięciopłatowy, a np. nad nawą jest ośmioboczna kopuła. Wcześniej w miejscu tym znajdował się namiotowy dach. Budowla zachwyca wszystkich turystów, ponieważ jest naprawdę unikalna. Poza tym jest ona filią Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. W świątyni podziwiać można bowiem kolekcję współczesnych ikon. Warto wiedzieć, że w Uluczu urodził się ksiądz Michał Werbycki, który jest autorem muzyki hymnu narodowego Ukrainy. Przed cerkwią umieszczono pamiątkową tablicę.

Oczywiście koniecznie trzeba odwiedzić także Sanok, którego historia sięga już nawet XII wieku. Był on kiedyś grodem obronnym. Miasto zostało lokowane w 1339 roku i wkrótce z polecenia Kazimierza Wielkiego na przepięknym wzgórzu nad Sanem wzniesiono okazały zamek. Właśnie tam na początku XV wieku odbyło się słynne wesele króla Władysława Jagiełły z jego wybranką Elżbietą Granowską. Zaślubiny odbyły się natomiast w sanockim kościele. Warto wiedzieć, że zamek ten był rezydencją, która należała do wielu królów, a także starostów. Odbywały się tu nawet sądy. Niestety, dzisiaj zamek nie wygląda już tak jak dawniej, ale mieści się w nim niezwykle interesujące historyczne muzeum, którego zbiory są bardzo cenne. Można podziwiać tu między innymi największą w całej Europie kolekcję ikon, a także przepiękne obrazy Zdzisława Beksińskiego. Jak widać, atrakcji w pobliżu Wetliny nie brakuje. Nie ma zatem na co czekać, koniecznie trzeba się tu wybrać w następne wakacje. Z pewnością nikt nie pożałuje tej decyzji i chętnie powróci w Bieszczady także w następnych latach, tym bardziej że Wetlina ma bardzo komfortowe i przytulne noclegi -> https://meteor-turystyka.pl/noclegi,wetlina,0.html. Nie sposób bowiem zobaczyć wszystkiego podczas jednych wakacji.

Dodaj komentarz