Sandomierz – Mały Rzym w województwie świętokrzyskim

Sandomierz to położone nad Wisłą w województwie świętokrzyskim miasto, które każdego roku jest bardzo chętnie odwiedzane przez wielu turystów, nie tylko ze względu na ciekawe zabytki, ale również za sprawą pewnej produkcji telewizyjnej, która była realizowana w tym miejscu. Mowa tutaj oczywiście o serialu „Ojciec Mateusz”, dzięki któremu Sandomierz zyskał na sławie, jednak co najważniejsze, można tam zobaczyć Dworek Skorupskich, który w serialu nazwany był Dworkiem Ojca Mateusza.

Z pewnością niewiele osób wie o tym, iż Sandomierz nazywany jest potocznie "Małym Rzymem". Skąd wzięła się ta nazwa? Podobnie jak włoska stolica, Sandomierz położony jest na siedmiu wzgórzach, a ponadto, pod miastem ciągną się liczne podziemne korytarze, przypominające te, znajdujące się w Rzymie. Dosyć interesującą ciekawostką związaną z tym miastem jest również to, iż w tamtejszym parku Piszczele znajduje się wyciąg narciarski, który w szczególności zimą stanowi niezwykle ciekawą atrakcję turystyczną. Wielu turystów wybierających się do Sandomierza jako jeden z najważniejszych punktów do zwiedzenia wybiera przede wszystkim podziemia, w których raz na jakiś czas organizowane są nocne zwiedzania. Podziemna trasa składa się z 34 pomieszczeń połączonych ze sobą, w których można zobaczyć przeróżne ekspozycje dotyczące historii Sandomierza oraz życia codziennego mieszkańców. Sandomierskie podziemia można zwiedzać przez cały rok, wstęp oczywiście jest płatny, a wycieczka prowadzona jest przez przewodnika, dzięki któremu można poznać całą historię miasta.

Wybierając się do Sandomierza, warto nieco wcześniej rozejrzeć się za noclegiem. Dzięki temu, iż baza noclegowa [lista: www.meteor-turystyka.pl/noclegi,sandomierz,0.html] w tej miejscowości jest dosyć ciekawie rozbudowana, można liczyć przede wszystkim na kwatery prywatne oferujące nie tylko nocleg, ale również posiłki. Sandomierz jeszcze do niedawna nie był tak bardzo oblegany przez turystów, jednak wraz z pojawieniem się w tym miejscu ekipy telewizyjnej serialu, stał się niezwykle popularny. Oprócz licznych zabytków można w Sandomierzu zwiedzić również inne ciekawe miejsca, takie jak wspomniane wcześniej podziemia, będące bardzo tajemniczym miejscem.

Dodaj komentarz