Rezerwaty przyrody Gór Izerskich

Z racji klimatu, na terenie Gór Izerskich występują obszary o małej ilości wód odpływowych, co sprzyja tworzeniu się torfowisk wysokogórskich, na których występują bogate gatunkowo odmiany roślin, często o unikatowym statusie. Stąd konieczność objęcia tych miejsc szczególną ochroną.

Po polskiej stronie Gór Izerskich powołano dwa rezerwaty przyrodnicze. Pierwszy z nich to Torfowiska Doliny Izery (sprawdź tutaj https://pl.wikipedia.org/wiki/Rezerwat_przyrody_Torfowiska_Doliny_Izery), który powstał w 2000 roku, w celu ochrony roślinności torfowiskowej. Jest to jedno z trzech miejsc w Polsce, gdzie występuję brzoza karłowata i kosodrzewina. Torfowiska powstały tu w skutek dużej ilości opadów i stagnacji wody, która nie przesiąkała do nieprzepuszczalnego skalnego podłoża.

Drugi rezerwat to Krokusy, położony w miejscowości Górzyniec, założony w 1962 roku. Jest to rezerwat ścisły, położony na północnym zboczu Grzbietu Wschodniego. Głównym przedmiotem ochrony jest jedno z nielicznych w Polsce stanowisk szafranu spiskiego, potocznie zwanego krokusem. Rezerwat obejmuje ochroną również rzadkie gatunki roślin grądowych.

Do przyjemnych dla turysty miejsc w Górach Izerskich, można niewątpliwie zaliczyć obiekty oferujące noclegi (sprawdź tutaj ). Jednym z omawianych tutaj będzie ciekawy i klimatyczny pensjonat umiejscowiony w Jakuszycach, pod tajemnicza nazwą Gospoda Graniczna Bombaj. Gospodarze oferują, aż 44 miejsca noclegowe. Miejsce to ma bardzo wyjątkową historię i swoisty górski klimat. Nazwa pochodzi od zamiłowania właścicieli wycieczkami w tajlandzkie i indyjskie strony. Na gości czeka miejsce grillowe, miejsce na ognisko, stoliki z parasolami, restauracja z ciekawie zaaranżowanym ogrodem zimowymi i wiele innych atrakcji.

Dla nieco bardziej zamożnych gości, noclegiem wartym polecenia jest Willa Magnat położona w Szklarskiej Porębie. Willa oferuje noclegi wraz z wyżywieniem i wszelkimi udogodnieniami ułatwiającymi pobyt. Większość dostępnych pokoi posiada balkon, co umożliwia spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu. Dodatkowym atutami jest dobrze wyposażona sala zabaw dla dzieci, sauna, miejsce na ognisko i grilla oraz grota solna.

Mimo bardzo komfortowych warunków ceny za noclegi w okolicach są bardzo przyzwoite. To nie wszystkie atrakcje, jakie ma do zaaferowania ten region, lecz warto zobaczyć je samemu na wycieczce w Góry Izerskie.

Dodaj komentarz