Niedzica na urlop: zamek i nie tylko

Niedzica to miejscowość położona nad brzegiem Zalewu Czorsztyńskiego, sztucznego jeziora utworzonego przez wybudowanie zapory na Dunajcu. To piękne miejsce, gdzie można wypocząć, cieszyć się aktywnościami na łonie przyrody, jak i zwiedzić tajemniczy zamek. Z niedzickim zamkiem związana jest legenda, jakoby ukryty w nim miał zostać skarb Inków, których wysoko postawiony ród został połączony więzami krwi z rodziną pierwszych właścicieli twierdzy nad Dunajcem. Chociaż nie znajduje to potwierdzenia w dowodach, to wciąż rozpala wyobraźnię, a odwiedzając to miejsce, można wyobrazić sobie, że może samemu znajdzie się niezauważoną dotąd przez nikogo wskazówkę.

Zamek wbudowany został na wzniesieniu, z którego dostojnie góruje nad okolicą, wznosząc się obecnie tuż nad zalewem. Jego początku sięgają XIV wieku i przez dużą część historii leżał na terenie Węgier. Zamieszkany i wykorzystywany jako siedziba kolejnych rodów był do roku 1943, dzięki czemu zachował się w doskonałym stanie. Po II wojnie światowej urządzony został tutaj Dom Pracy Twórczej Stowarzyszenia Historyków Sztuki. Obecnie w zamku znajduje się muzeum oraz pokoje gościnne.

Zwiedzać można, oprócz komnat pełniących dawniej różne funkcje, także wozownię z pojazdami z początku XX wieku, spichlerz, w którym urządzona została wystawa etnograficzna – czynna tylko w sezonie letnim – oraz położoną przy drodze do zamku leśniczówkę, na parterze której znajduje się karczma. Warto odwiedzić również sąsiednią warownię w Czorsztynie, po drugiej stronie jeziora. Z tego zamku zostały dziś już tylko dostępne zwiedzającym ruiny, nie zachowały się wnętrza – po pożarze w XVIII wieku został całkowicie porzucony. Jednak wciąż prezentuje się imponująco i rozciąga się stąd wspaniały widok na okolicę.

W sezonie między zamkami można odbyć rejs po Jeziorze Czorsztyńskim. Popularnością w okolicy cieszą się również spływy Dunajcem, sporty wodne, jeździectwo, można skorzystać z rowerowych i pieszych tras czy też wybrać się w Pieniny. Dostępne noclegi zapewnią bardzo zróżnicowane miejsca, baza noclegowa {informacje na Meteorze} przypadnie do gustu zarówno szukającym wygód, jak i wypoczynku pod namiotem, w domku czy gospodarstwie agroturystycznym. Można wypocząć tutaj, ciesząc się wszystkimi atrakcjami okolicy lub zrobić sobie przystanek na dłużej podczas wyprawy w góry.

Dodaj komentarz