Nie tylko ulica Kajki – Mikołajki

Jeszcze kilka, może kilkanaście lat temu pośród niektórych osób odwiedzających Mikołajki, było dość popularne i często powtarzane powiedzenie, które brzmiało: „ulica Kajki to całe Mikołajki”. Określenie to miało niejako w dość jednoznaczny sposób określać atrakcje turystyczne tego miasteczka. Na przestrzeni lat sytuacja jednak diametralnie się zmieniła i każdy, kto zdecyduje się na przyjazd do Mikołajek może liczyć na wspaniały wypoczynek i liczne atrakcje. Udany wypoczynek zapewnia nam doskonale przygotowana baza noclegowa [klik ➤meteor-turystyka.pl], obejmująca swoim zasięgiem kwatery znajdujące się w najbliższej okolicy miasta, jak też komfortowe noclegi.

Król Sielaw

W dalszym ciągu jedną z głównych atrakcji w Mikołajkach jest popularna ulica Kajki, przy której znajduje się plac centralny miasta z umieszczoną na nim fontanną z wizerunkiem Króla Sielawa. Ryba ta jest również herbem miasta. Według legendy to właśnie Król Sielaw miał największy wpływ na rozwój początkowo małej wioski rybackiej w coraz nowocześniejsze miasteczko. Warunkował on bowiem stan dobrobytu mieszkańców zsyłając im liczne dary z pobliskiego jeziora. Chociaż legenda o rybim królu ma kilka różnych wersji zależnych od miasteczka lub miejsca, w którym jest opowiadana, to cechą wspólną każdej z nich jest to, że królem była bardzo duża ryba nosząca złotą koronę i posiadająca magiczną moc. W zamian za składane mu ofiary, Król Sielaw [klik ➤wikipedia.org] był łaskawy lub nieprzychylny prośbom ludzi zamieszkujących nad wodami jezior mazurskich. Król władał bowiem każdym jeziorem znajdującym się w tym regionie.

Plac centralny miasta

Plac wokół fontanny to prawdziwie główne centrum miasteczka i miejsce spotkań towarzyskich. Wynika to oczywiście z faktu atrakcyjnej lokalizacji samego placu jak i tego, że tuż obok znajduje się Informacja Turystyczna Mikołajek oraz liczne restauracje i sklepy z pamiątkami. W okresie letnim w miejscu tym są organizowane również ciekawe imprezy kulturalne. Oprócz tego przy placu znajduje się wygodny parking oraz zabytkowe kamieniczki. W pobliskich restauracjach możemy również smacznie zjeść rybę i inne typowo regionalne potrawy.

Promenada

To nieco niżej położony punkt miasta, po którym każdego roku spacerują tysiące turystów odwiedzających miasto. Spacerując promenadą możemy podziwiać coraz ciekawsze jachty cumujące przy jej brzegu. Mikołajki są bez wątpienia stolicą żeglugi jachtowej na Mazurach. Stąd wiodą liczne szlaki żeglarskie, dzięki którym możemy podziwiać pobliski krajobraz.

Dodaj komentarz