Najpiękniejsze nadbałtyckie miejscowości: Sianożęty

Sianożęty to mała osada położona w województwie zachodniopomorskim. Przynależy do powiatu kołobrzeskiego i gminy Ustronie Morskie, z którą zresztą sąsiaduje w nieprawdopodobnej wręcz bliskości – tylko kilometr odległości dzieli te dwie miejscowości. Można traktować Sianożęty jako część Ustronia Morskiego, chociaż trzeba to czynić w sposób nieoficjalny. Przy czym w Sianożętach zastaje się zdecydowanie bardziej kameralną atmosferę – wieś nie jest narażona na turystyczny zgiełk, można w niej wypocząć bez męczenia się hałasami wydawanymi przez letników radujących się wakacjami. Położenie wsi nad Zatoką Pomorską i na Wybrzeżu Słowińskim ofiaruje turystom cieplejsze wody Bałtyku, a poza tym jest tutaj spora ilość aerozolu morskiego nasyconego jodem.

Z dziejów osady nadbałtyckiej

Sianożęty do końca XIX wieku nie miały żadnego znaczenia dla okolicznych miast. Wioska najprawdopodobniej powstała w XIII wieku – była tutaj owczarnia. Dane z XVII wieku mówią o bytności na tym terenie myśliwego polującego na wilki za pomocą pułapek umieszczonych w wykopanych dołach. Dlatego też do miejscowości przylgnęła nazwa "Wilcze Doły". Pod koniec XIX wieku osiedlili się we wsi rybacy, którzy uciekli z Ustronia Morskiego. Początek XX wieku to odkrycie wsi jako kurortu, w którym wykorzystywane były solankowe źródła. Z tych czasów pozostałością są wille oraz archiwalne fotografie, na których to na plaży widać tłum kuracjuszy oraz drewnianą architekturę plażową. Do końca II wojny światowej wieś nazywała się Ziegenberg, czyli Kozia Góra – nie wiadomo jak tłumaczyć powojenne nadanie nazwy Sianożęty. Do lat 70-tych XX wieku wioska była zapomniana. Nowa baza noclegowa zaczęła przyciągać turystów spragnionych pobytu nad morzem, ale nie powrócono do dawnych tradycji solankowych. Współcześnie noclegi w Sianożętach to bardzo fajna okazja na niewygórowany cenowo wypoczynek w dobrych standardach. Nie trzeba martwić się o wyżywienie, gdyż we wsi funkcjonuje baza gastronomiczna.

Relaks na plaży w Sianożętach

Plaża w Sianożętach to wizytówka wsi. Jest czysta i bardzo zadbana, a poza tym wyznaczono na niej kąpielisko strzeżone, co zapewnia bezpieczeństwo kąpieli morskich wczasowiczom. Oczywiście takie udogodnienia nie zwalniają turystów z zachowania pływackiego rozsądku.

Dodaj komentarz