Licheń – relaksujące spacery i długie wędrówki

Głównym powodem, dla którego warto odwiedzić Licheń Stary jest oczywiście słynne sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Będąc w okolicy nie sposób jednak zrezygnować z możliwości poznania tego hojnie obdarzonego przez naturę zakątka. Chociaż miejscowość jest stale odwiedzana przez wiernych pielgrzymujących przed cudowny wizerunek Matki Bożej, to wciąż posiada ona wyjątkowy, kameralny charakter. Atmosfera kultu przenika się tutaj z tradycją i niezmąconym spokojem polskiej wsi.

Licheń Stary jako miejsce wypoczynku na pewno nikogo nie rozczaruje. Przed przyjazdem w te okolice należy wcześniej zarezerwować noclegi. Można to zrobić w internecie, wpisując w wyszukiwarkę hasło: "noclegi Licheń". Na ekranie monitora pojawi się wiele wyników i ofert, spośród których można wybrać najbardziej odpowiadające nam miejsce do spania. Znaleźć tu można liczne hostele, pensjonaty, kwatery prywatne, a nawet agroturystyki. Każdy z pewnością wybierze coś odpowiedniego dla siebie.

Warto wybrać się na wędrówkę jednym ze szlaków pieszych prowadzących przez pobliskie miejscowości. Szlaki wyznaczono przez szczególnie warte odwiedzenia części regionu, a zróżnicowanie długości i poziomu trudności tras gwarantuje, że każdy amator wędrówek z plecakiem na plecach znajdzie tutaj coś dla siebie. Ciekawą propozycją jest między innymi szlak zielony, prowadzący z Lichenia Starego do odległych o ponad 8 km Gosławic. Trasa jest bardzo przyjemna, a na jej pokonanie należy zarezerwować około dwóch godzin (dla tempa spacerowego). Kierując się zielonymi znakami można również odbyć pieszą wycieczkę z Lichenia Starego do Konina, miasta znanego z silnie rozwiniętego Zagłębia Węgla Brunatnego. Trasa ma aż 15 kilometrów, jednak jest zdecydowanie warta polecenia, również dla osób o średniej kondycji fizycznej. Trudy wędrówki zostaną zrekompensowane przez możliwość podziwiania miejscowej starówki – zabytkowej części miasta. Tym, którym satysfakcję sprawia pokonywanie różnic wysokościowych, z pewnością przypadnie do gustu trasa rozpoczynająca się w położonym nieopodal Lichenia Żychlinie. Oznaczenia zaprowadzą na szczyt Złotej Góry, malowniczego wzniesienia, na którym znajduje się udostępniona dla turystów wieża widokowa. Można zatrzymać się tam przez chwilę, aby zregenerować siły po wędrówce i uwiecznić piękno regionu na pamiątkowej fotografii. Panorama rozpościerająca się z punktu widokowego jest tego zdecydowanie warta. Wycieczkę można kontynuować udając się w kierunku niezbyt odległej miejscowości Brzeźno. Przedstawiona opcja zakłada pokonanie odcinka o długości prawie 9 km.

Dodaj komentarz