Jaskinia Raj

Jaskinię Raj szukać trzeba w Górach Świętokrzyskich w okolicach Kielc. Jaskinia jest niebywałą atrakcją Świętokrzyskich Gór, a także najpiękniejszą jaskinią krasową w Polsce. Jaskinię odkryto zupełnie przez przypadek w 1963 roku. W jaskinie zaczęto wykopaliska i badania archeologiczne, odkryto wtedy, że w jaskinie znajdują się ślady pobytu ludzie sprzed ponad 50000 lat temu. W jaskini mieszkali neandertalczycy. Jaskinia kryje w sobie także znaleziska szczątków mamutów, żubrów, niedźwiedzi i piżmowołu, jaskinia jest rezerwatem przyrodniczym, który z roku na rok jest coraz bardziej popularny.

Stalaktyty i stalagmity w formach polew, draperii i żeber to architektura jaskini, na całej trasie zwiedzania można natknąć się na wiszące sople. Długość jaskini to 240 metrów, a turyści odwiedzać mogą ponad 180 metrów jaskini. Jaskinię można zobaczyć bez specjalistycznego sprzętu, trasa jest poziomo ustawiona i bez problemu nawet duże grupy wycieczkowe odwiedzać mogą Jaskinię Raj.

Trasa spacerowa prowadzi przez Komorę Wstępną, Salę Kolumnową i Komorę Złomisk. Szlak po jaskini to ponad godzinna wycieczka w przeszłość, kto interesuje się dawnymi dziejami świata na pewno zainteresuje się znaleziskami archeologicznymi w Jaskini Raj.

Aby pokazać jak naprawdę wyglądają jaskiniowe stalaktyty, utworzono Salę Stalaktytową można w niej podziwiać formy naciekowe i ciekawe stożki stalaktytów.

Jaskinia Raj w pobliżu świętokrzyskich Kielc i Chęcin jest jaskinią krasową, gdzie dydaktyka, badania archeologiczne i turystyka są najlepszym sposobem na odkrywanie nieodnalezionych jeszcze miejsc zarówno w jaskini jak i w okolicznym Rezerwacie przyrody Jaskinia Raj. Rezerwat leży na terenie Chęcińsko-Kieleckiego Krajobrazowego Parku, został utworzony w 1968 roku. Chroni on przede wszystkim samą jaskinię Raj jak i wapienie dewońskie, namuliska i zabytki archeologiczne. Aby dostać się do rezerwatu, wystarczy podążać czerwonym szlakiem z Kielc do Chęcin.