Dąbki – zdrowy mikroklimat

Dąbki to położona w północno-zachodniej Polsce miejscowość, od 2007 roku nosząca status uzdrowiska. Zamieszkuje ją niecałe 300 osób, jednak swoim pięknem, atrakcyjnością oraz szeroką bazą noclegową przyciąga rocznie tysiące turystów i kuracjuszy. Dąbki znajdują się w samej czołówce nadmorskich miejscowości, pod względem czystości powietrza. Powietrze tu jest całkowicie wolne od smogu – trujących pyłów i gazów unoszących się w powietrzu, które w wielkich miastach Polski zabijają rocznie kilka tysięcy osób.

Oprócz szerokiej nadmorskiej plaży, w miejscowości znajduje się duże przybrzeżne jezioro – Bukowo 9 (->https://pl.wikipedia.org/wiki/Bukowo_(jezioro_w_powiecie_s%C5%82awie%C5%84skim)), będące niegdyś zatoką Bałtyku. Wody jeziora są połączone z morzem poprzez Kanał Szczuczy, przez który w czasie sztormów przedostaje się słona woda, dzięki czemu zasolenie jeziora wzrasta do 3%. Żyje tu około 20 gatunków ryb, co czyni je niebywałą atrakcją dla odwiedzających miejscowość wędkarzy oraz pasjonatów wodnej fauny. Na jeziorze działa też sezonowa szkółka windsurfingu, oraz przystań żeglarska, zapewniająca możliwość wypożyczenia i cumowania sprzętu pływającego, można również wybrać się w rejs stateczkiem MILKA.

Baza noclegowa Dąbek to około 150 ośrodków i domków wypoczynkowych (-> meteor-turystyka.pl/noclegi,dabki,0.html), oferujących noclegi w bardzo zróżnicowanych cenach – każdy znajdzie coś dla siebie. Organizują one w ciągu roku wiele bardzo ciekawych wydarzeń kulturalnych, a w odległym o 8 km Darłowie – gdzie znajduje się Ośrodek Kultury, mieszczący kino oraz wiele pracowni artystycznych, pozwalających na rozwój zainteresowań we wszystkich grupach wiekowych. Uzdrowisko, dzięki dużej ilości lasów oraz ogólnemu klimatowi, wspomaga leczenie między innymi chorób układu oddechowego i układu krążenia. Z tego względu, we wsi mieszczą się również ośrodki sanatoryjne, do których zjeżdżają kuracjusze z całej Polski. Dąbki to niewielka, za to bardzo ciekawa i zaskakująca swoją atrakcyjnością miejscowość. Można się w niej dobrze pobawić i solidnie odpocząć od pracy. Miejsc noclegowych jest pod dostatkiem, a duża konkurencja sprawia, że ceny nie są wygórowane. Mamy do dyspozycji szeroką, nadmorską plażę i duże przybrzeżne jezioro. To obowiązkowa pozycja dla fanów sportów wodnych i nie tylko.

Dodaj komentarz